Advertisement

Best of Year 2012 Project Winners

Beauty / Spa / Fitness
Winner:
Zaha Hadid Architects – London Aquatics Centre
Honorees:
Beige Design – Neo Derm Group
Clodagh Design International – Miraval Life in Balance Spa with Clarins
ROW Studio – Wax Revolution Polanco

Budget
Winners:
ARCHITECTURE: CCS Architecture – The Diane Middlebrook Writers’ Cabins
INTERIORS: Randy Brown Architects – Workstations and I Pods
Honorees:
MR Architecture + Decor – Jay Godfrey
Rios Clementi Hale Studios – Streets for People: Sunset Triangle Plaza

Education
Winner:
Elliott + Associates Architects – Chesapeake Child Development Center
Honorees:
Gensler – James Berry Elementary School
Perkins+Will Canada – The University of Toronto Mississauga Instructional Centre
Shepley Bulfinch – Harvard Innovation Lab

Exhibit / Installation
Winner:
Skylab Architecture – Nike Camp Victory
Honorees:
CL3 Architects – Space Journey
Oyler Wu Collaborative – Netscape
Shelton, Mindel & Associates – Phillips de Pury Important Nordic Design Exhibition

Green
Winner:
Randy Brown Architects – River Probe
Honorees:
John Friedman Alice Kimm Architects – The Resnick Institute for Sustainability and Joint Center for Artificial Photosynthesis
Minarc – Ice House
Rapt Studio – Google San Francisco Campus

Health Care: SMALL
Winner:
ZGF Architects – Randall Children’s Hospital
Honorees:
EwingCole –Dale & Frances Hughes Cancer Center
NBBJ – Bayt Abdullah Children’s Hospice
Tsoi/Kobus & Associates – Duke Cancer Center

Health Care: LARGE
Winner:
EwingCole – Bayhealth Medical Center
Honorees:
Cannon Design – Gates Vascular Institute and UB Clinical Translational Research Center
Perkins+Will – John Hopkins Clinical Building
Perkins+Will – Rush University Medical Center

Hospitality: DOMESTIC HOTEL
Winner:
Yabu Pushelberg – Public Chicago
Honorees:
Champalimaud – Hotel Bel-Air
Gensler – Shore Hotel
Jacques Garcia and Stonehill & Taylor – The NoMad Hotel

Hospitality: FOREIGN HOTEL
Winner:
Cherem Serrano Arquitectos and Paul Roco – Downtown Mexico
Honorees:
HBA Singapore – Four Seasons Hotel Guangzhou
Rockwell Group Europe – W Paris-Opéra
Simone Micheli Architectural Hero – B4 Hotel Milano

Hospitality: PUBLIC SPACES
Winner:
Neri&Hu Design and Research Office – Xi’an Westin Hotel
Honorees:
BARStudio – Park Hyatt Sydney
Bentel & Bentel Architects / Planners – Grand Hyatt New York
Concrete in cooperation with CitizenM – CitizenM London Bankside

Hospitality: RESORT HOTEL
Winner:
Isay Weinfeld – Fazenda Boa Vista Hotel
Honorees:
Gracia Studio – Endémico
Rottet Studio – St. Regis Aspen Resort
Wilson Associates – Park Hyatt Abu Dhabi

Hospitality: BAR / LOUNGE
Winner:
Slade Architecture in collaboration with the Virgin Atlantic in-house Design Team – Virgin Atlantic JFK Clubhouse
Honorees:
Jeffrey Beers International – The 40/40 Club
Rockwell Group Europe – W Paris-Opéra Lounge
Skylab Architecture – W Hotel Seattle

Hospitality: ASIAN FUSION
Winner:
Dan Brunn Architecture – Yojisan Sushi
Honorees:
Jeffrey Beers International – Toy
Kinney Chan & Associates – Se Sa Me
Michael Hsu Office of Architecture – Uchi

Hospitality: CAFETERIA
Winner:
Ippolito Fleitz Group – Der Spiegel Canteen
Honorees:
CL3 Architects – Chinese International School Cafeteria
Rapt Studio – Google San Francisco Campus
Shimoda Design Group – Steelcase WorkCafe

Hospitality: CASUAL DINING
Winner:
Minas Kosmidis Architecture in Concept – Fabrica and Farma Kreaton
Honorees:
ALEXCHOI Design & Partners – Greyhound Café
Lundberg Design – The Abbot’s Cellar
Meyer Davis Studio – The Dutch Miami

Hospitality: COUNTER SERVICE
Winner:
One Plus Partnership – Aix Arome Café
Honorees:
a l m project – Sprinkles Ice Cream
Parallel Design Partnership – PoP PuB
Solis Colomer y Asociados – McCafé El Zapote

Hospitality: FINE DINING
Winner:
Yabu Pushelberg – The Pump Room
Honorees:
Beijing Newsdays Architectural Design Company – Zhongyuan Club
Bentel & Bentel Architects / Planners – Le Bernardin
Rockwell Group – Swift at The Roundhouse

Institutional
Winner:
INTERIORS: Antonio Muñohierro and Esrawe Studio – El Plaza Condesa
ARCHITECTURE: H3 Hardy Collaboration Architecture – LCT3
Honorees:
ADO Design & Public Art Consultants – Mong Kok Post Office
workshop/apd – Brooklyn Navy Yard

Institutional: ARTS
Winner:
Moneo Brock Studio and Quanto Arquitectura – Espacio Fundación Telefónica
Honorees:
Kasian Architecture Interior Design & Planning – Esker Foundation Gallery
Mark Cavagnero Associates – Tannery Arts Center
StephanieGoto – Calder Foundation Project Space

Institutional: LIBRARY
Winner:
Johnson Favaro and Carol Cambianica – West Hollywood Library and Municipal Garage
Honorees:
Joel Sanders Architect – Julian Street Library
John Ronan Architects – Poetry Foundation
Perkins+Will Canada – Kiwanis Aquatics Centre and Grantham Branch Library

Institutional: RELIGIOUS
Winner:
HGA Architects and Engineers – Lakewood Cemetery Garden Mausoleum
Honorees:
Gensler – Prayer Chapel, Talbot School of Theology
Joseph Sy & Associates – Kong Fok Church
Penelope Kim Designs – Chabad Serving NYU

Institutional: YOUTH
Winner:
el dorado – Trail Center at Camp Prairie Schooner
Honorees:
Ab Rogers Design – Scape
ATA Architects – Don Montgomery Youth Centre

Kitchen & Bath
Winner:
Neri&Hu Design and Research Office – New Heights Addition
Honorees:
Eskew+Dumez+Ripple – Arabella Street Residential Renovation
Joeb Moore & Partners – Preservation / Renovation of Neutra’s Glen Residence
SPG Architects – Brooklyn Heights Townhouse

Office: SMALL: Under 5,000
Winner:
Johnson Chou – Red Bull Canada Headquarters Expansion
Honorees:
Federico Delrosso Architects – Photographer’s Atelier
Joeb Moore & Partners – Sullivan
The XSS Limited – Paradox House

Office: SMALL: 5,000-10,000
Winner:
Elliott + Associates Architects – Kirkpatrick Oil Hennessey
Honorees:
SHoP Architects – Shopbop
Studio O+A – Ticketfly
VOA Associates – Sasser Family Holdings

Office: MID: 10,000-25,000
Winner:
Shimoda Design Group – Steelcase WorkCafe
Honoree:
Gary Lee Partners – Laughlin Constable
HMC Architects – Bluepoint Solutions
Valerio Dewalt Train Associates – Open Lab: New Jersey Innovation Center

Office: MID: 25,000-50,000
Winner:
Lorcan O’Herlihy Architects – Grupo Gallegos Creative Headquarters
Honorees:
Gensler – TM Advertising
Gensler – Whole Foods Market Regional Corporate Office
Ippolito Fleitz Group – Schlaich Bergermann und Partner Headquarters

Office: LARGE: Corporate
Winner:
NBBJ – The Bill & Melinda Gates Foundation Campus
Honorees:
Goettsch Partners – Baker & McKenzie Chicago Office
HLW International – JetBlue Headquarters
Rottet Studio: Asset Management Group

Office: LARGE: Creative
Winner:
Shimoda Design Group – Fashion-Accessories Company
Honorees:
Eskew+Dumez+Ripple – Lamar Advertising Corporate Headquarters
Gensler – Facebook
Rapt Studio – VF Outdoor Corporate Headquarters

Office: DESIGNERS’ OWN
Winner:
Gensler – Gensler Los Angeles Office
Honorees:
Cannon Design – Cannon Design Chicago Office
Elliott + Associates Architects – E+A Materials Library & Conference Room
SmithgroupJJR – SmithgroupJJR Washington DC Office

Office: RESTORATION
Winner:
STUDIOS Architecture & Juan Trindade – Sanofi Headquarters
Honorees:
Francis Cauffman – Young Conaway Stargatt & Taylor
Gensler – The Norman E. Borlaug World Food Prize Hall of Laureates
Vocon – Calfee

Public Space
Winner:
el dorado – Troost Bridge
Honorees:
AC Martin – The Plaza, 444 South Flower
LB Architects – Tower 45
Rios Clementi Hale Studios – Grand Park

Residence:  APARTMENT: Under 2,000
Winner:
Sayigh Duman – Forsythe Apartment
Honorees:
Neri&Hu Design and Research Office – Tianzifang Residence
Reddymade Design – Petra Residence
Shamir Shah Design – Chelsea Residence

Residence: APARTMENT: Over 2,000
Winner:
David Hotson Architect and Ghislaine Viñas Interior Design – Skyhouse 150
Honorees:
Neri&Hu Design and Research Office – Wu Residence
Shelton, Mindel & Associates – Central Park Residence
Tsao & McKown Architects – Beresford Residence

Residence: MODEL APARTMENT / PUBLIC SPACE
Winner:
Tsao & McKown Architects – Lumiere Residences
Honorees:
2Michaels and Flank – Abingdon Model Apartment
DDG and Dufner Heighes – 41 Bond Street
Gary Lee Partners – The Landmark Club, The Ritz-Carlton Residences

Residence: POOL HOUSE / OUTDOOR
Winner:
AC Martin – Martin Pool and Design Studio
Honorees:
Barlis Wedlick Architects – Tribeca Rooftop Garden
Envi Design – Whitefish Spa and Poolhouse
Joel Sanders Architect and Balmori Associates – Bedford Residence

Residence: RETREAT
Winner:
West Chin Architect – Long Island Beach House
Honorees:
Bates Masi Architects – Robins Way
Cindy Rendely Architecture – Farm House
O’Neill Rose Architects – Hidden Hollow

Residence: URBAN / SUBURBAN HOUSE
Winner:
Bates Masi Architects – Sam’s Creek
Honorees:
Belzberg Architects – Toronto Residence
Isay Weinfeld – Geneses House
Studio MK27 – v4 House

Retail
Winner:
Studio Arthur Casas – Mistral Store
Honorees:
de-spec – Xocolatti
Isay Weinfeld – Livraria da Vila
Oliver Hernaiz Architecture Lab –Relojeria Alemana

Retail: FASHION
Winner:
Burdifilek – Joe Fresh New York Flagship
Honorees:
EOA/Elmslie Osler Architect – Anthropologie Oklahoma City
Hufft Projects – Standard Style
Janson Goldstein – Intermix Meatpacking

Retail: FASHION SHOWROOM
Winner:
Jaklitsch/Gardner Architects – Marc by Marc Jacobs Showroom
Honorees:
ALEXCHOI Design & Partners – Royal Spirit Office
Kyle Chan & Associates Design – The History of a Garment Factory
TPG Architecture – Stuart Weitzman Showroom

Retail: LUXURY
Winner:
Peter Marino Architect – Louis Vuitton Island Maison
Honorees:
Peter Marino Architect – Chanel 51 Avenue Montaigne
Studio David Thulstrup – Elegant Prosper
Studio Sofield – Harry Winston Shanghai Pavilion

Showroom: RESIDENTIAL SALES
Winner:
One Plus Partnership – Chongqing Mountain & City Sales Office
Honorees:
BLVD International – TianYangbei North Garden Sales Pavilion & Gallery
Kris Lin Interior Design – Wave
NADAAA – Samsung Model Home Gallery

Showroom / Tradeshow: SMALL
Winner:
OpenUU – Osage Open
Honorees:
Conant Architects – Momentum Group Chicago Showroom
Ippolito Fleitz Group – Brunner fair stand at Salone Internazionale del Mobile 2012
M Moser Associates – Nucraft Chicago Showroom

Showroom / Tradeshow: LARGE
Winner:
Neri&Hu Design and Research Office – Design Republic’s Design Collective
Honorees:
David Ling Architect – SOFA Art Fair 2012
Luca Andrisani Architects – ALB Design Center of Chelsea
WOHA – Space Asia Hub